Decyzja o przyjęciu kociego dziecka pod swój dach powinna być dobrze przemyślana. Kot wymaga pielęgnacji, pieszczot i zabawy. Do nowych obowiązków opiekuna należeć będzie karmienie, szczotkowanie, czyszczenie kuwet.

W celu ułatwienia przygotowań do przyjęcia kociaka przygotowałam informację o żywieniu, pielęgnacji oraz listę niezbędnych rzeczy dla kociaka.

Na pierwsze tygodnie proponuję używanie podobnych rzeczy, oraz żywienie takie jak w hodowli. Pomoże to maluchowi szybciej przyzwyczaić się do zmian.


Żywienie

Rodzaje diet:
  1. Standardowa stosowana w hodowli. Oparta jest na żywieniu kotów tzw. pokarmem mieszanym tzn. zarówno karmą suchą, pokarmem z puszek, słoiczków, saszetek jak i jedzeniem bliższym naturze kota, czyli mięsem. W hodowli koty karmione są wysoko mięsnymi suchymi karmami, pokarmem z puszek, mięsem wołowym, drobiowym surowym – przemrożonym.
  2. Dieta BARF - podstawą tej diety jest karmienie kota wyłącznie surowym mięsem. Pożywienie jest bliskie takiemu, jakim żywiłby się kot w warunkach naturalnych. Składniki tej diety powinny odzwierciedlać rodzaje, proporcje oraz zróżnicowanie naturalnej diety przodków kota.

Suplementy diety

  1. multiwitamina w paście
  2. pasta odkłaczająca, 
  3. probiotyk dla kota np: niezbędny w przypadku wystąpienie biegunki u kota.

Higiena

  1. grzebień metalowy, furminator  (przyrząd do usuwania podszerstka - przydatny dla kota starszego, wymieniającego futro w okresach linienia),
  2. płyn do przecierania oczu i uszu - polecam środki wytwarzane z naturalnych składników lub przecieranie oczu i uszu wacikiem zamoczonym w przegotowanej letniej wodzie. Nie przecieramy oczu naparem z rumianku,
  3. puder dla dzieci,
  4. zbrylający kukurydziany Benek Corn o naturalnym zapachu.

Zagrożenia

Dla naszych kotów stanowią zagrożenie niektóre rośliny doniczkowe, owoce, warzywa trzymane w mieszkaniach. Dla bezpieczeństwa naszych podopiecznych należy takie rośliny usunąć lub postawić w miejscu niedostępnym dla kota. Aby kociak był w pełni bezpieczny w nowym domku należy zabezpieczyć przewody elektryczne, pamiętać, aby sprawdzić przed włączeniem zmywarki oraz pralki, czy nie ma tam kota, zamykać klapę w toalecie, nie otwierać okien na oścież.

Wyprawka kotka


miseczki - 3 szt. - porcelanowe lub metalowe (na suchą karmę, pokarm tzw. mokry oraz wodę).


kuweta kryta lub otwarta (duża ok 54 x 45 cm) oraz łopatka (odpowiednia do stosowanego żwirku). Przy kuwecie krytej należy zdjąć drzwiczki do kuwety, aby zapobiec zaklinowaniu się kota podczas wchodzenia lub wychodzenia z kuwety.


drapak – stabilny i bezpieczny (z mocno nawiniętym sizalem), do 1,20 cm.


transporter – wymiary około 58 x 37 x 32. Proponuję plastikowe (łatwe w utrzymaniu czystości). Ważne jest, aby wybierając transporter zwrócić uwagę czy istnieje możliwość wyjęcia wejściowych drzwiczek. Przydatne jest to w przypadku wykorzystania transportera jako miejsca do spania, kryjówki. Osobiście polecam takie wykorzystanie transportera, ponieważ kot  transportowany w już ,,znanej kryjówce” mniej się stresuje.

zabawki - tunele, myszki, piórka, piłeczki, lasery.

Informacja dla kupującego

Kocię z przeznaczeniem ,,na kolanka" opuszcza hodowlę po zabiegu kastracji/sterylizacji.